We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 83-BOX Angled Electrical Plug, 125 V, 30 A, Thermoplastic
SKU
ORG6982383
$24.07 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Terminals have pressure plates to protect wires
Commercial-grade, general duty, meets all UL 498 requirements. Terminals have pressure plates to protect wires. Cord diameter 0.635 in maximum. 30 A, 125 V. NEMA TT-30. Fits 30 A 3 wire flush receptacle. NEMA TT-30. Boxed.
| Cable/Wire Size | 41/64 in |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 30 A |
| Dimensions | 2.92 in L x 2.80 in W x 1.03 D |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA TT-30 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 75 deg C |
| Type | Angled |
| Voltage Rating | 125 V |
| UPC | 032664752216 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| MPN | 83-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In