We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 869-BOX Duplex Receptacle, 15 A, 2-Pole, 5-15R, Brown
SKU
ORG6766166
$19.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Commercial specification-grade straight blade receptacle on 4 in galvanized steel cover. Back and side wire. 15 A, 125 V. 5-15R NEMA. Temperature rating of -20 to 60 deg C. UL listed, meets all CSA requirements, NOM Certified.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Commercial specification-grade straight blade receptacle on 4 in galvanized steel cover. Back and side wire. 15 A, 125 V. 5-15R NEMA. Temperature rating of -20 to 60 deg C. UL listed, meets all CSA requirements, NOM Certified.
| Color | Brown |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Includes | Steel Cover |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Yoke |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60 deg C |
| Voltage Rating | 125 V |
| Wiring Type | Back Side |
| Weight (lbs) | 0.0400 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664282904 |
| MPN | 869-BOX |

Log In