We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 86BK-BOX Electrical Connector, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Connector, NEMA: NEMA 1-15, Black
SKU
ORG4857702
$16.07 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Terminal screws backed out ready for wiring
General duty, meets all UL 498 requirements. Terminals in individual chambers to positively insulate conductors. 15 A, 125 V. 21/64 in cord diameter. NEMA 1-15.
| Cable/Wire Size | 21/64in |
|---|---|
| Color | Black |
| Connection Type | Connector |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 2 in L x 1.18 in W |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Rubber |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -20 to 70deg C |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664207303 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0400 |
| MPN | 86BK-BOX |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In