We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 86W-BOX Straight Blade Electrical Connector, 125 V, 15 A, Rubber
SKU
ORG9233800
$15.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Terminal screws backed out ready for wiring
General duty, meets all UL 498 requirements. Terminals in individual chambers to positively insulate conductors. 15 A, 125 V. 21/64 in cord diameter. NEMA 1-15.
| Cable/Wire Size | 21/64in |
|---|---|
| Color | White |
| Connection Type | Connector |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 2 in L x 1.18 in W |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Rubber |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -20 to 70deg C |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664207501 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 86W-BOX |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In