We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 877W-BOX Duplex Receptacle, 20 A, 2-Pole, White
Delivered in 2-4 business days
Meets all UL 498 requirements. Triple wipe line contacts for long-term plug retention. Double wipe ground contacts for ground retention. 1/2 in thick steel wraparound mounting strap galvanized for corrosion resistance. Easy access split circuit break-off tab (except dual voltage). Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire. Terminal screws backed out; ready for wiring. Combination slot/Phillips head mounting and terminal screws.
Meets all UL 498 requirements. Triple wipe line contacts for long-term plug retention. Double wipe ground contacts for ground retention. 1/2 in thick steel wraparound mounting strap galvanized for corrosion resistance. Easy access split circuit break-off tab (except dual voltage). Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire. Terminal screws backed out; ready for wiring. Combination slot/Phillips head mounting and terminal screws.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 10AWG |
| Wiring Type | Side |
| UPC | 032664183607 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| MPN | 877W-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In