We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 925ABD-BOX Lamp Holder, 250 VAC, 250 W, Brass
SKU
ORG4352472
$17.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Two-circuit sockets operate dual filament lamps on sequence of low, medium, high, off
- Set screw prevents rotation of socket
Category: Home Lighting
Caps threaded 1/8 in - 27 IPS. Fit standard lamp stems. Set screw prevents rotation of socket. 3-Way sockets operate dual filament lamps on sequence of low, medium high and off. Aluminum brass dipped finish. 250 W, 250 V. Temperature rating of -40 to 149 deg F. UL listed, file E7430, UL 496 requirements. NOM certified.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | Brass |
| Connection Type | Screw |
| Dimensions | 1.4 in Dia x 2.35 in H |
| Includes | 1/8 in 27 TPI Threaded Cap and Set Screw |
| Lamp Type | Incandescent |
| Mounting Type | Stem |
| Number of Pins | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 149 deg F |
| Suitable for | Standard Lamp Stems |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Wattage Rating | 250 W |
| UPC | 032664288203 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | 925ABD-BOX |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In