We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 93091-BOX Standard-Size Single Receptacle Wallplate, 1-Gang, 302 Stainless Steel
SKU
ORG9042367
$16.47 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Excellent non-corrosive and non-magnetic properties for applications needing protection from those elements
- 302/304 stainless steel alloy contains 18% chromium and 8% nickel for corrosion resistance
- Stamped from 0.032 in thick material
- Horizontally satin-brushed surface finish resists finger prints
- For industrial, institutional and commercial applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Single Outlet
Made of Type 304 stainless steel alloy for excellent non-magnetic corrosion-resistant properties. Plates are 0.032 in thick. Brushed satin finish resists fingerprints. Matching stainless steel mounting screws provided. Standard-size - 2-3/4 in x 4-1/2 in, with 1-13/32 in hole, boxed.
| Finish | Brushed Satin |
|---|---|
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Hole Size | 1-13/32in |
| Includes | Matching Mounting Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Suitable for | Single Receptacle |
| Thickness | 0.032in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| UPC | 032664436802 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1200 |
| MPN | 93091-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In