We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 93101-BOX Receptacle Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, 302 Stainless Steel
SKU
ORG4173993
$15.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Excellent non-corrosive and non-magnetic properties for applications needing protection from those elements
- 302/304 stainless steel alloy contains 18% chromium and 8% nickel for corrosion resistance
- Stamped from 0.032 in thick material
- Horizontally satin-brushed surface finish resists finger prints
- For industrial, institutional and commercial applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Receptacle Plates
one-gang duplex receptacle plate is made of type 304 stainless steel alloy to be non-magnetic and corrosion resistant. Matching screws are provided. Brushed satin finish to resist fingerprints. Standard-size - 2-3/4 in x 4-1/2 in, boxed.
| Finish | Brushed Satin |
|---|---|
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Includes | Matching Mounting Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | 302 Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Suitable for | Duplex Receptacle |
| Thickness | 0.032in |
| Type | Duplex Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| UPC | 032664747281 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1100 |
| MPN | 93101-BOX1 |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In