We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 933W-BOX Switch, 120 V
SKU
ORG9233941
$17.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Insulation displacement terminals eliminate need for stripping insulation from cord conductors
- For in-line, on/off switching
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, In-Line Switches
Feed-through In-line On/Off cord switch, single pole, screw terminals. 3 A, 120 VAC. For flat or round cords, 18/2 SPT-1, SPT-2, HPN, 16/2 SPT-1, SPT-2, HPN, round cords, type SVT, maximum diameter 9/32 in. Temperature rating of -40 to 65 deg C. UL listed, meets all CSA requirements.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 3A |
| Dimensions | 0.92 in L x 2.54 in W x 1.44 in H |
| Material | Phenolic |
| Voltage Rating | 120V |
| UPC | 032664721816 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 933W-BOX |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In