We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 940ABD-BOX Lamp Holder, 250 VAC, 660 W, Brass
SKU
ORG4352464
$16.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Set screw prevents rotation of socket
Category: Home Lighting
Caps threaded 1/8 in - 27 I.P.S fits standard lamp stems. Set screw prevents rotation of socket. Aluminum brass dipped finish. 660 W, 250 V. Temperature rating of -40 to 65 deg C. UL listed, file E7430, UL 496 requirements. NOM certified.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | Brass |
| Connection Type | Screw |
| Dimensions | 1.4 in Dia x 2.35 in H |
| Includes | 1/8 in 27 TPI Threaded Cap Set Screw |
| Mounting Type | Stem |
| Number of Pins | 1 |
| Type | Push-Through |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Wattage Rating | 660 W |
| Weight (lbs) | 0.0800 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664291005 |
| MPN | 940ABD-BOX |

Log In