We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 9566TRSWS GFCI Duplex Receptacle, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA: 5-15R, White
SKU
ORG5846845
$51.02 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Durable impact-resistant thermoplastic face and back body is virtually unbreakable
- Terminal screws backed out ready for wiring
- Extra-long and extra-wide mounting straps
- Patented built-in wire stripper for #12 and #14 AWG wire to speed installation
- Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire
- Push-in terminals accept #14 solid wire
Aspire Ground fault circuit interrupters feature our patented correct wiring/trip indicator light technology, making certain that every installation is properly wired to provide optimal protection. Tamper-resistant receptacles provide compliance with 2017 NEC Article 406.12 that states that all receptacles installed in dwelling units must be tamper-resistant. Durable impact-resistant thermoplastic face and back body is virtually unbreakable. "TR" designation provides visual identification.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60 deg C |
| Voltage Rating | 125 V |
| Wire Size | 14 to 10 AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3800 |
| UPC | 032664742187 |
| MPN | 9566TRSWS |

Log In