We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices 975ABD-BOX Lamp Holder, 250 VAC, 660 W
SKU
ORG4456935
$45.66 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Two-circuit sockets operate dual filament lamps on sequence of low, medium, high, off
- Set screw prevents rotation of socket
Category: Home Lighting
Caps threaded 1/8 in to 27 I.P.S. Fit standard lamp stems. Set screw prevents rotation of socket. Aluminum brass dipped finish. 250 W, 250 V. Temperature rating of -40 to 65 deg C. UL listed, file E7430, UL 496 requirements. NOM certified.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Connection Type | Screw |
| Dimensions | 1.4 in Dia x 2 in H |
| Includes | 1/8 in 27 TPI Threaded Cap Set Screw |
| Mounting Type | Stem |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Wattage Rating | 660 W |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| UPC | 032664295003 |
| MPN | 975ABD-BOX |

Log In