We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EATON AL AAL06-C1-K-L Smart Dimmer Kit, 120 V, 300 W, Almond/Ivory/White
SKU
ORG3646486
by EATON
$57.41 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Preset feature allows user to return to previous light level when turning lights On
- Master/accessory units for multi-location control
- Amber LED at bottom of LED display indicates On/Off load status
- Seven step green LED display indicates selected light level and reduces brightness when Off (nightlight feature)
- Pressing and holding push pad for 2 s when dimmer is Off brings light to full brightness without affecting preset levels
- Offers a 10 s delayed Off feature by pressing and holding push pad for 2 s when dimmer is On
- Aesthetically pleasing soft-On/fade-Off that extends lamp life
- Neutral is required for installation of device
- Programmable rapid start feature ensures lamp start-up even at low dim levels
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Eaton AL Smart Dimmer Kit, 120 V, Frequency Rating: 60 Hz, Wattage Rating: 300 W, Number of Poles: 1, Lamp Type: CFL, Electronic Low-Voltage, Halogen, Incandescent, LED, Magnetic Low-Voltage, Start Type: Programmable Rapid, Flush Mounting, Temperature Rating: 0 to 40 deg C, Polycarbonate, Almond/Ivory/White, Dimensions: 2.4 in L x 3 in W x 4.4 in H
| Color | Almond/Ivory/White |
|---|---|
| Dimensions | 2.4 in L x 3 in W x 4.4 in H |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Lamp Type | CFL Electronic Low-Voltage Halogen Incandescent LED Magnetic Low-Voltage |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Poles | 1 |
| Start Type | Programmable Rapid |
| Temperature Rating | 0 to 40deg C |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 300W |
| UPC | 032664735936 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6200 |
| MPN | AAL06-C1-K-L |
| Brand | EATON |

Log In