We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices AAL06-C2-K Smart Dimmer, 120 V, Ivory/Light Almond/White
SKU
ORG7193691
$48.13 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Electro-mechanical push pad for On/Off operation with separate dim/bright bar
- 10 secs delayed-off feature by pressing and holding push pad for 2 secs when dimmer is on
- Selectable rapid start feature to ensure lamp start-up at low preset light levels
- LED light level display for presetting illumination levels and master or accessory units for multi-location control
- Adjustable low-end and high-end trimming to prevent lamp flickering
- No de-rating required for CFL/LED in multi-gang installations
- Preset feature allows user to return to previous light setting when turning lights on
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Replaces a standard switch. Provides smooth, full range digital dimming for incandescent, halogen, electronic low-voltage, magnetic low-voltage, dimmable LED/CFL and Fluorescent lighting. 300 W dimmable LED/CF, 600 W Incan/dimmable ELV/halogen/dimmable FLR 600 VA MLV, 120 VAC, 60 Hz requires neutral connection in wallbox. Ability to set min/max dimmer level for maximum compatibility with different loads. Rapid start feature which allows the light to come on instantly in the case of LED/CFL loads and the ability to disable that feature. One master dimmer works with up to five (5) accessory dimmers, Orgill Sku #339-6181. Tri-color packaging which provides one unit box with three color faceplates. cULus listed and NOM certified.
| Color | Ivory/Light Almond/White |
|---|---|
| Control Type | ON/OFF Push Pad |
| Current Rating | 5A |
| Dimensions | 2.4 in L x 3 in W x 4.4 in H |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Includes | Color Change Faceplate Kit |
| Lamp Type | CFL LED |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Poles | 1 |
| Operation Modes | 3-Way |
| Start Type | Rapid |
| Temperature Rating | 0 to 40deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 300W |
| Download PDF File |
| UPC | 032664730856 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4300 |
| MPN | AAL06-C2-K |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In