We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices Air-Tite RL56 Series RL560WH6930R Retrofit Module, Aluminum, White
SKU
ORG4639142
$44.35 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- 50,000 hrs with 70% maintained lumens
- Integrated light engine with baffle trim
- Features high brightness, diffusing, optical quality lens
- Dimmable to 5% with select dimmers
- Easy installation with universal mounting clips
- For general down lighting
Category: Home Bulbs
The Halo RL56 Series is a complete LED Baffle-Trim Module for 5 in and 6 in aperture recessed downlights. RL56 is designed for use in new construction, remodel and retrofit installation in Halo, All-Pro and other compatible 5 and 6 in housings. The integral LED driver offers 120 V dimming capability. The RL56 lens provides uniform illumination and wet location listing. Precision designed to make any housing Air-Tite for added HVAC savings and code compliance.
| Color | White |
|---|---|
| Dimensions | 5 to 6 in Dia |
| Material | Aluminum |
| Specifications | 9.4 W 610 Lumens 90 CRI 3000K 50000 hr LED Light |
| Suitable for | Halo ALL-PRO 5 in and 6 in Standard and Shallow Recessed Housings |
| Download PDF File |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2300 |
| UPC | 080083727018 |
| MPN | RL560WH6930R |
| Restricted states/cities/countries | CA |

Log In