We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices ARD-C1-K-L Accessory Dimmer, 1 -Pole, 120 V, 60 Hz, Almond/Ivory/White
SKU
ORG3396181
$43.28 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Preset feature allows user to return to previous light setting when turning lights on
- Master/accessory units for multi-location control
- Amber LED at bottom of LED display indicates On/Off load status
- Seven step green LED display indicates selected light level and reduces brightness when off
- Pressing and holding push pad for 2 secs when dimmer is off brings light to full brightness without affecting preset levels
- Offers a 10 secs delay off feature by pressing and holding push pad for 2 secs when dimmer is on
- Aesthetically pleasing soft-On/fade-Off that extends lamp life
- Neutral is required for installation of device
- Programmable rapid start feature ensures lamp start-up even at low dim levels
- Adjustable low-level trim setting for optimal lamp compatibility
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Replaces a standard switch. Provides smooth, full range digital dimming for incandescent, halogen, electronic low-voltage, magnetic low-voltage, dimmable LED/CFL and Fluorescent lighting. 300 W dimmable LED/CF, 600 W Incan/dimmable ELV/halogen/dimmable FLR 600 VA MLV, 120 VAC, 60 Hz requires neutral connection in wallbox. Ability to set min/max dimmer level for maximum compatibility with different loads. Rapid start feature which allows the light to come on instantly in the case of LED/CFL loads and the ability to disable that feature. One master dimmer works with up to five (5) accessory dimmers, Orgill Sku 339-6181. Tri-color packaging which provides one unit box with three color faceplates. cULus Listed and NOM certified.
| Color | Almond/Ivory/White |
|---|---|
| Dimensions | 4.2 in L x 1.78 in W x 1.36 in H |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Temperature | 0 to 40deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Type | Preset |
| Voltage Rating | 120V |
| Weight (lbs) | 0.5500 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664736438 |
| MPN | ARD-C1-K-L |

Log In