We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP1219W Grounded Outlet Adapter, 15 A, 2-Pole, 3-Outlet, White
SKU
ORG7941925
$17.17 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Molded of high-impact-resistant plastic for long-term durability
- Six outlet taps provide center mounting screw for permanent attachment to receptacle
- Lighted tap has long-life neon bulb built into body that lights when plugged-in
- Swivel adapters hug cords close to wall in tight-fitting places such as behind furniture and office equipment
- Solid brass blades for long life and low heat rise at full load
- Grounding adapters convert 2-pole polarized outlets to 3-wire grounding outlets, grounding lug fastens to wallplate mounting screw for excellent ground connection
- For behind furniture and office equipment
Three outlet grounding adapter with grounding lug converts 2-pole polarized outlet to 3-wire grounding outlets. Grounding lug fastens to wall plate mounting screw for excellent ground connection. Molded of high impact-resistant thermoplastic for long term durability. Solid brass blades for long life and low heat rise at full load.
| Color | White |
|---|---|
| Connection Type | Grounded |
| Current Rating | 15A |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Plug-In |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 to 5-15 |
| Number of Outlets | 3 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Voltage Rating | 125V |
| Weight (lbs) | 0.0500 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664547478 |
| MPN | BP1219W |

Log In