We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP145 Lamp Holder, 600 V, 660 W, Black
SKU
ORG4881355
$19.42 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Set screw prevents rotation of socket
- Two-circuit sockets operate dual filament lamps on sequence of low, medium, high, off
- For use in electrical equipment, harnesses, light strings
Category: Home Lighting
For use in electrical equipment, harnesses, light strings. Wire leads are 5 in, 14 ga, color-coded and stranded wire, stripped 1 in. Rubber sockets have an extended lip to seal against bulb. Metal shell interiors are aluminum, nickel-plated copper. 660 W. UL listed.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 1.63 in Dia x 1.75 in H |
| Includes | Rubber Pigtail |
| Type | Pigtail |
| Voltage Rating | 600V |
| Wattage Rating | 660W |
| Wire Size | 14ga |
| Weight (lbs) | 0.1400 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664103605 |
| MPN | BP145 |

Log In