We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP183W-SP-L Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 1-15, White
SKU
ORG4559340
$16.14 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Angle plugs allow placement of cord in convenient location
- Plug blades are firmly embedded in body
- Terminal screws backed out ready for wiring
General duty, meets all UL 498 requirements. Plug blades are firmly embedded in body. 15 A, 125 V. 21/64 in cord diameter. NEMA 1-15.
| Cable/Wire Size | 21/64in |
|---|---|
| Color | White |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1-1/4 in L x 1-11/64 in W x 3/4 D |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Rubber |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -20 to 70deg C |
| Type | Straight |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664138805 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| MPN | BP183W-SP-L |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In