We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP2600-6B-L Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 1-15, Brown
SKU
ORG4001210
$15.93 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High impact-resistant thermoplastic housing with finger-grip grooves
- Super Plug has right angle design and built-in strain relief
- Insulation piercing terminals eliminate need for tools just snap in unstripped wire and device is ready for use
- Plug blades are firmly embedded in body
- For commercial, industrial and residential applications
High impact-resistant thermoplastic housing with finger-grip grooves. Blades are firmly embedded in body. Insulation piercing terminals, snap in unstripped wire. 15 A, 125 V. For cord sizes 16-2 and 18-2 SPT-2, 18-2 and 16-2 hpN. NEMA 1-15.
| Cable/Wire Size | 18 to 2AWG |
|---|---|
| Color | Brown |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.77 in L x 0.85 in W |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Type | Polarized |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.0500 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664539329 |
| MPN | BP2600-6B-L |

Log In