We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP2601-6B-SP Electrical Plug, 2 -Pole, 10 A, 125 V, NEMA: NEMA 1-15, Brown
SKU
ORG3444262
$15.18 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High impact-resistant thermoplastic housing with finger-grip grooves
- Insulation piercing terminals eliminate need for tools just snap in unstripped wire and device is ready for use
- Plug blades are firmly embedded in body
- For commercial, industrial and residential applications
Impact resistant thermoplastic housing with finger grip grooves. Plug blades are firmly embedded in body. Polarized. NEMA 1-15, UL listed. Carded.
| Cable/Wire Size | 18 to 2AWG |
|---|---|
| Color | Brown |
| Current Rating | 10A |
| Dimensions | 1.13 in L x 1 in W x 0.81 D |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Type | Easy Install Polarized |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 032664539381 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | BP2601-6B-SP |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In