We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP3123BK Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 1-15, Black
SKU
ORG4544888
$15.86 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tough thermoplastic construction
- Plug blades are firmly embedded in body
Plug blades are firmly embedded into insulating body. 15 A, 125 V. 13/32 in cord diameter.
| Cable/Wire Size | 13/32in |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1-1/2 in L x 1-9/32 in W |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Type | Round |
| Voltage Rating | 125V |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| UPC | 032664129001 |
| MPN | BP3123BK |

Log In