We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP3867-4GN Ground Cap, High-Visibility, Straight Electrical Plug, 125 V, 15 A, Nylon
SKU
ORG6572945
$20.71 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Solid brass plug blades are firmly embedded in body
- Terminal screw clamps are designed to contain wire and prevent binding
- Terminal screws backed out ready for wiring
- High visibility products for quick location and identification of plugs in the middle of a job site
- High visibility product contains neoprene dust cover which prevents dust from entering the plug or connector at the cable entrance
- Combination Slotted/Phillips head mounting and terminal screws ease installation with power screwdrivers
Highly visible and easy to locate at the job sight. Molded out of impact-and chemical-resistant nylon. Neoprene gasket seals cord opening to protect against moisture, dirt, wood chips and more. Temperature rating of -40 to 75 deg C. 15 A. UL 498 listed (file #E15012), CSA Certified C22.2 #42 (file #2081) (6221-02) NOM Certified. NEMA 5-15. Carded.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 21/32in |
|---|---|
| Color | Fluorescent Green |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.83 in L x 1.52 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Nylon |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 75deg C |
| Type | Ground Cap High-Visibility Straight |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664577536 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2100 |
| MPN | BP3867-4GN |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In