We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP410W-SP-C Cord Switch, 3 A, 120 V, Screw Terminal, White
SKU
ORG5728720
$15.72 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For 18 SPT-1 cord
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, In-Line Switches
In-line On/Off switch. Insulation displacement terminals eliminate need for stripping insulation from cord conductors. Meets all UL 20 requirements. 6 A/125 VAC, 3 A/250 VAC, 3 A/125 VAC "T". For #18 SPT-1.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 3A |
| Dimensions | 0.91 in L x 1.35 in W |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 120V |
| UPC | 032664522246 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0100 |
| MPN | BP410W-SP-C |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In