We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP458NP-SP Canopy Switch with Bell End, Lead Wire Terminal, 1/3/6 A, 125/250 V
SKU
ORG5738653
$16.57 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For appliances, doorways, equipment and fixtures
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Canopy Switches
UL listed (file no.E18704). Meets all CSA requirements, C22.2 no.111. For use in fixtures, appliances and equipment. Shank is threaded 15/32 in - 32 x 15/32 in long. Keyed shank, hex nut and finishing nut furnished. 6 wire lead terminals, number 18, stripped 3/4 in. With end bell.
| Actuator Type | Pull Chain |
|---|---|
| Cord Size | 18AWG |
| Current Rating | 1/3/6A |
| Finish | Nickel |
| Functions | ON/OFF |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | 105deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Thread Size | 15/32-32 x 15/32in |
| Voltage Rating | 125/250V |
| Weight (lbs) | 0.0600 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664139307 |
| MPN | BP458NP-SP |

Log In