We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP4887 Electrical Connector, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Slot, NEMA: NEMA 5-15, Yellow
SKU
ORG4407755
$21.36 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Terminal screw clamps are designed to contain wire and prevent binding
- Terminal screws backed out ready for wiring
- Terminals in individual chambers to positively insulate conductors
- Combination Slotted/Phillips head mounting and terminal screws ease installation with power screwdrivers
Terminals in individual chambers to positively insulate conductors. Terminal screw clamps are designed to contain wire and prevent binding. Terminal screws backed out, ready for wiring. Nylon Kwiklok features patented twist-actuated internal cord clamp, reduces installation time. Meets all UL 498 requirements. Yellow color.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 21/32in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Connection Type | Slot |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 2.61 in L x 1.54 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic/Vinyl |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664130601 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1700 |
| MPN | BP4887 |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In