We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP5132W Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, Nylon, White, High-Gloss, Flush Mounting
SKU
ORG1103936
$19.59 /5CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nylon duplex receptacle rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive timesaving screw catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil resistant
- Nylon wallplates have a flush-fitting, warp-resistant design
- For industrial, institutional and other high traffic areas
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Receptacle Plates
Molded from non-flammable nylon. Flush fitting, warp-resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High-gloss finish is soil resistant. Standard-size - 2-3/4 in x 4-1/2 in.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1.37in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Suitable for | Duplex Receptacle |
| Thickness | 0.06in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| UPC | 032664547812 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| MPN | BP5132W |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In