We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP738V Lamp Holder Adapter, 660 W, 2-Outlet, Thermoplastic, Ivory
SKU
ORG1103928
$24.19 /5CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Terminals have pressure plates to protect wires
- Accepts #10-6 AWG wire
UL listed, (file no. E15055). Meets all UL 496 and 498 requirements. CSA certified, (file no. 1739 (6231-04). NOM certified. Temperature rating -40 to 65 deg C. 250 V, 660 W.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Enclosure Type | NEMA 1-15R |
| Material | Thermoplastic |
| Number of Outlets | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Socket |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 660W |
| Weight (lbs) | 0.0800 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664115806 |
| MPN | BP738V |

Log In