We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP84BK-SP Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 1-15, Black
SKU
ORG4559050
$17.01 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Angle plugs allow placement of cord in convenient location
- Plug blades are firmly embedded in body
- Terminal screws backed out ready for wiring
Meets all UL 498 requirements. Angle plug, allows placement of cord in convenient location. 3/4 in x 1-1/4 in x 1-1/4 in. 15 A, 125 V. 21/64 in cord diameter. NEMA 1-15.
| Cable/Wire Size | 21/64in |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.15 in L x 1.17 in W x 0.73 D |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Rubber |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -20 to 70deg C |
| Type | Angled Side Outlet |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664133909 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | BP84BK-SP |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In