We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP933B Cord Switch, 3 A, 120 V, Screw Terminal, Brown
SKU
ORG4892089
$18.71 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For 18/2 SPT-1, SPT2, HPN, 16/2 SPT-1, SPT2, HPN, Type SVT 9/32 in Dia flat or round cords
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, In-Line Switches
Feed-through In-line On/Off cord switch, single pole, screw terminals. 3 A, 120 VAC. For flat or round cords, 18/2 SPT-1, SPT-2, HPN, 16/2 SPT-1, SPT-2, HPN, round cords, type SVT, maximum diameter 9/32 in. Temperature rating of -40 to 65 deg C. UL listed, meets all CSA requirements.
| Color | Brown |
|---|---|
| Current Rating | 3A |
| Dimensions | 1-1/4 in L x 2-1/2 in W |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 120V |
| UPC | 032664662881 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1200 |
| MPN | BP933B |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In