We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BP993O EZ Klamp Ground, Straight Electrical Connector, 125 V, 15 A, Rubber
SKU
ORG7188394
$18.47 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Standard-grade. Meets all UL 498 requirements. Terminals in individual chambers to positively insulate conductors. 15 A, 125 V. 5/16 in cord diameter. Straight, NEMA 5-15.
Standard-grade. Meets all UL 498 requirements. Terminals in individual chambers to positively insulate conductors. 15 A, 125 V. 5/16 in cord diameter. Straight, NEMA 5-15.
| Cable/Wire Size | 5/16in |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Material | Rubber |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Type | EZ Klamp Ground Straight |
| Voltage Rating | 125V |
| Weight (lbs) | 0.7000 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664547713 |
| MPN | BP993O |

Log In