We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EATON BR15V-SP Duplex Receptacle, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA: 5-15R, Ivory
SKU
ORG6088900
by EATON
$16.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Eaton Duplex Receptacle, 125 V, 15 A, Number of Poles: 2, Number of Wires: 3, Wiring Type: Back, Side, Wire Size: 14 to 10 AWG, NEMA Configuration: 5-15R, Flush Mounting, PVC, Ivory, Dimensions: 1.3 in L x 0.88 in W x 4.2 in H
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.3 in L x 0.88 in W x 4.2 in H |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| UPC | 032664750694 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | BR15V |
| Brand | EATON |

Log In