We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices BR15W Duplex Receptacle, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring, NEMA: 5-15R, White
SKU
ORG6088934
$16.87 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Galvanized steel, wraparound yoke mounting strap for superior assembly security, extra length, width helps reach large panel cutouts for code compliance
- Automatic grounding system eliminates need for bonding jumper in grounded metal enclosure and provides redundant measure of ground continuity where jumper is used
- Screw-catch feature on duplex devices speeds mounting of wallplates
- Tamper-resistant receptacles provide compliance with 2014 NEC Article 406.12 that states that all 15 A and 20 A, 125 V receptacles installed in dwelling units must be tamper-resistant
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Commercial-grade straight blade receptacles 15 A, 125 V, NEMA 5-15R. Engineered for safe, reliable performance, these UL 498 and Federal Specification WC-596 listed devices provide maximum durability in a wide variety of applications while providing installation efficiency to help finish the job on time.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.3 in L x 0.88 in W x 4.2 in H |
| Material | Nylon/PVC |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -4 to 140deg F |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Download PDF File |
| UPC | 032664750687 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| MPN | BR15W |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In