We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RECPT DUPLEX COMM 3WRE 20A WHT
SKU
ORG6088959
$18.09 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
High impact-resistant thermoplastic face. Triple wipe line contacts for long-term plug retention. Double wipe ground contacts for ground retention. .050" thick steel wrap-around mounting strap zinc-plated for corrosion resistance. Easy access split circuit break-off tab. Automatic grounding system eliminates need for bonding jumper in grounded metal enclosure. Back and side wire terminals accept #14, #12 and #10 solid or stranded wire. Terminal screws backed out. Combination slot/Phillips head mounting and terminal screws. Meets all UL 498 requirements. Federal specifications WC-596. Bulk Pak. UL Listed.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 13 in L x 088 in W x 42 in H |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | 5-20R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -4 to 140deg F |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| Download PDF File |
| UPC | 032664750724 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| MPN | BR20W |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In