We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices C1301-7LTV Toggle Switch, 120 V, Wall Mounting, Polycarbonate, Ivory
SKU
ORG9590787
$19.00 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Three-way switches feature additional push-in common termination for feed-through tapping
- Long, broad mounting strap virtually eliminates floating installations
- Push-in terminals accept #14 AWG solid wire only
- Side wire terminals accept up to #10 AWG solid wire
- Tri-combo screws accept slotted, Phillip's and Robertson-head tools for installation flexibility
- Lighted toggle glows in "OFF" position
Longer, wider strap on toggle lighted switches provides 40% more contact area to wall board. Virtually eliminates floating installations. Industrial design cam action mechanism insures quiet switch action. Patented built-in wire stripper for #14 and #12 wire to speed installation. Unbreakable top and bottom housing eliminates call backs due to job site breakage. Patented built-in wire looper for pre-looping. Three-way switches feature additional push-in common termination for feed-through tapping. Push-in terminals accept #14 solid wire only. Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire.
| Actuator Type | Cam |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Dimensions | 4.2 in L x 1.3 in W x 0.88 in D |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 0.5hp |
| UPC | 032664517433 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| MPN | C1301-7LTV-L |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In