We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices C1507W Duplex Receptacle, 15 A, 2-Pole, 5-15R, White
SKU
ORG6312888
$19.22 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
With No. 1107 wallplate. UL listed. 15 A, 125 V, grounded. Carded.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
With No. 1107 wallplate. UL listed. 15 A, 125 V, grounded. Carded.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Frequency Rating | 60Hz |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Push-in Side |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| UPC | 032664124303 |
| MPN | C1507W |

Log In