We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
TAP DUPLEX TO 6OUTLET GND IV
SKU
ORG4339479
$17.88 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Converts duplex receptacle to six outlets. Molded of impact resistant plastic. 15 amp, 125 volt.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Plug-In |
| NEMA Configuration | 1-15R |
| Number of Outlets | 6 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Temperature Rating | -20 to 60 deg C |
| Type | Non-Grounded |
| Voltage Rating | 125 V |
| UPC | 032664125300 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| MPN | C1746V |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In