We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices CR15W Duplex Receptacle, 15 A, 2-Pole, 5-15R, White
SKU
ORG9079930
by Arrow Hart
$15.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Sturdy, compact design meets the demands of commercial spec grade performance
- Excellent plug blade retention provided by 0.032 in (0.81mm) triple-wipe brass line contacts and 0.050 in (1.27mm) brass ground
- High impact-and chemical-resistant nylon face
- 0.035 in galvanized steel, wraparound yoke mounting strap for great assembly security, extra length/width helps reach large panel cutouts for code compliance
- Automatic grounding system eliminates need for bonding jumper in grounded metal enclosure, provides redundant measure of ground continuity where jumper is used
- Screw-Catch feature on duplex devices speeds mounting of wallplates
- For all environments uses
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Commercial specification-grade straight blade receptacles - 15 A-125 V, NEMA 5-15R. Engineered for safe, reliable performance, these UL 498 and Federal Specification WC-596 listed devices provide maximum durability in a wide variety of applications while providing installation efficiency to help finish the job on time.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Dimensions | 4 in L x 1.24 in W x 0.79 in D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Yoke |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60 deg C |
| Voltage Rating | 125 V |
| Wire Size | 14 to 10 AWG |
| Wiring Type | Side |
| UPC | 032664489037 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| MPN | CR15W |
| Brand | Arrow Hart |

Log In