We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices CS220V Toggle Switch, 20 A, 120/277 V, Screw Terminal, Nylon Housing Material, Ivory
SKU
ORG0801449
$22.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Patent pending spring cup toggle design for robust actuation
- Terminals accept up to #10 AWG solid or stranded
- Terminal screws backed out-ready for wiring
- Tri-combo head mounting and terminal screws ease installation
- For fluorescent lighting fixtures typical in commercial applications
Side wire terminals accept up to number 10 solid or stranded wire. Rated for fluorescent lighting fixtures typical in commercial applications. 0.050 in thick steel mounting strap zinc-plated for corrosion resistance. Ground screw terminal standard. 20 A, 120/277 V. Meets all UL 20 requirements, Federal Specifications WS 896.
| Actuator Type | Cam |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 20A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Housing Material | Nylon |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 2 |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 1 to 2hp |
| UPC | 032664488351 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | CS220V |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In