We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices CS320V Switch, 120/277 V, Wall Mounting, Nylon, Ivory
SKU
ORG9752973
$21.37 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Patent pending spring cup toggle design for robust actuation
- Terminals accept up to #10 AWG solid or stranded
- Terminal screws backed out-ready for wiring
- Tri-combo head mounting and terminal screws ease installation
- For fluorescent lighting fixtures typical in commercial applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, 3-Way Switches
Side wire terminals accept up to number 10 solid or stranded wire. Rated for fluorescent lighting fixtures typical in commercial applications. 0.050 in thick steel mounting strap zinc-plated for corrosion resistance. Ground screw terminal standard. 20 A, 120/277 V. Meets all UL 20 requirements, Federal Specifications WS 896.
| Actuator Type | Cam |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 20A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Housing Material | Nylon |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Positions | 3 |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 1 to 2hp |
| UPC | 032664488580 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | CS320V |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In