We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices CSB115STW-SP Toggle Switch, 120/277 V, Wall Mounting, Nylon, White
SKU
ORG7062474
$16.20 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Larger contacts and robust design for extended switch life
- Backwire clamps on the side terminals provide for easy installation of #12 and #14 AWG wire
- Side wire terminals accept up to #10 solid wire
- Long, broad steel mounting strap zinc plated for corrosion resistance, virtually eliminates floating installations
- Patented built-in wire stripper for #12 and #14 AWG wire to speed installation
- Ground screw terminal standard
- Stippled line and ground contacts standard
- Tri-combo head mounting and terminal screws ease installation
- For fluorescent lighting fixtures and a broad variety of applications
Small toggle switch blends with standard grade toggles. Larger contacts, backwire clamps on the side terminals. Side wire terminals accept up to number 10 solid wire. Back wire terminal accepts 12 ga or 14 ga wire. Heavy-duty cam action mechanism. Long, broad steel mounting strap, zinc-plated for corrosion resistance. Built-in wire stripper for #12 and #14 wire. Ground screw terminal, stippled line and ground contacts standard. Tri-combo head mounting and terminal screws. 15 A, 120/277 V. cULus listed, NOM certified.
| Actuator Type | Cam |
|---|---|
| Color | White |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Housing Material | Nylon |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 0.5 to 2hp |
| UPC | 032664709937 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | CSB115STW-SP |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In