We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices CSB415W Switch, 120/277 V, Nylon, White
SKU
ORG9164450
$25.10 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Patent pending spring cup toggle design for robust actuation
- Terminals accept up to #10 AWG solid or stranded
- Terminal screws backed out-ready for wiring
- Tri-combo head mounting and terminal screws ease installation
- Tapered lead-in slots on back wiring holes assist in gathering stranded wires for faster, more secure connections
- For fluorescent lighting fixtures typical in commercial applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, 4-Way Switches
Small toggle switch blends with standard grade toggles. Larger contacts, backwire clamps on the side terminals. Side wire terminals accept up to number 10 solid wire. Back wire terminal accepts 12 ga or 14 ga wire. Heavy-duty cam action mechanism. Long, broad steel mounting strap, zinc-plated for corrosion resistance. Built-in wire stripper for #12 and #14 wire. Ground screw terminal, stippled line and ground contacts standard. Tri-combo head mounting and terminal screws. 15 A, 120/277 V. cULus listed, NOM certified.
| Actuator Type | Toggle |
|---|---|
| Color | White |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Housing Material | Nylon |
| Number Of Positions | 4 |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 0.5 to 2hp |
| Download PDF File |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1500 |
| UPC | 032664737435 |
| MPN | WDCSB415W-PDH |

Log In