We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RECEPTACLE SNGL 2P3W 15A 125V
SKU
ORG5761879
$26.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Single Receptacles
Single locking receptacle. Glass reinforced nylon body and face. One piece brass contacts. Back and side wire terminal clamps. 15 amp - 125 volt. CSA certified.
| Color | Black |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 404 in L x 153 in W x 082 in D |
| Housing Material | Nylon |
| IP Rating | NEMA L5-15 |
| Material | Nylon |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 115deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| UPC | 040893676845 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| MPN | CWL515R |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In