We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices DUL06P-C2-KB-L Decorator Dimmer, 120 V, 300 W, CFL, Halogen, Incandescent, LED Lamp, 3-Way
Delivered in 2-4 business days
- Preset feature allows user to return to previous light setting when turning lights on
- Integrated full-slide control for easy, precise operation
- Neutral is not required for installation of device
- Replaces a standard switch and offers dimming capabilities
- Face plate is removable to allow for color changes
- Radio frequency interface filtering is standard on all models
- Electrostatic discharge protection
Replaces a standard switch and offers dimming capabilities. Integrated full-slide control for easy, precise operation. Works with dimmable LED/CFL, incandescent, halogen, magnetic low-voltage and electronic low-voltage. 300 W dimmable LED/CFL, 600 W incandescent/halogen/magnetic low-voltage/electronic low-voltage. Preset feature allows user to return to previous light level when turning lights on. Designed for both single-pole (one location) and 3-way (multi-location) applications and features an adjustable rapid-start setting which provides additional power for a brief time period to ensure lamp start-up at low, dim settings. Face plate is removable to allow for color changes. Included plates in almond, white and ivory. Radio frequency interface filtering.
| Color | Almond/Ivory/White |
|---|---|
| Control Type | ON/OFF |
| Dimensions | 2.8 in L x 4.4 in W x 6.13 in H |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Lamp Type | CFL Halogen Incandescent LED |
| Material | Polycarbonate |
| Number of Poles | 1 |
| Operation Modes | 3-Way |
| Start Type | Rapid Preset |
| Temperature Rating | -20 to 70deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 300W |
| UPC | 032664760754 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4600 |
| MPN | DUL06P-C2-KB-L |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In