We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices L1420P Locking Electrical Plug, 125/250 V, 20 A, Thermoplastic
SKU
ORG6905277
$28.51 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Abuse resistant thermoplastic construction
- Back wire dead-front design
- External cable clamp provides firm strain relief
- Back wire terminal clamps for easy secure wiring
- Triple combination head screws standard - Slot/Phillips/Robertson for use in the USA and Canada
- Individual wiring compartments with tapered channel for easy insertion of wires
Abuse-resistant thermoplastic construction. Back wire terminal clamps for easy secure wiring. External cable clamp provides firm strain relief. Individual wiring compartments with tapered channel for easy insertion of wires. Clear cover over wiring compartments allow easy inspection of wiring terminations. Triple combination head screws standard - slot/Phillips/Robertson for use in the US and Canada. Clearly marked rating, standard compliances on face. 30 A - 125/250 V. NEMA L14-30.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 11/16 in |
|---|---|
| Color | Black/White |
| Current Rating | 20 A |
| Dimensions | 2.23 in L x 1.82 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA L14-20 |
| Number of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Operating Temperature | -20 to 60 deg C |
| Type | Locking |
| Voltage Rating | 125/250 V |
| UPC | 032664391804 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2200 |
| MPN | L1420P |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In