We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices L1430C Electrical Connector, 3 -Pole, 30 A, 125/250 V, NEMA: NEMA L14-30, Black/White
SKU
ORG6102776
$35.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Abuse resistant thermoplastic construction
- Back wire dead-front design
- External cable clamp provides firm strain relief
- Back wire terminal clamps for easy secure wiring
- Individual wiring compartments with tapered channel for easy insertion of wires
- Clear cover over wiring compartments allow easy inspection of wiring terminations
- Clearly marked rating, NEMA configuration and standard compliances on face of plug or connector
Eaton Wiring Devices Electrical Connector, Locking, Polarized, Safety-Grip, 125/250 V, 30 A, 3 Pole, 4 Wires, 1/4 to 11/16 in Cable/Wire, Grounding Type: Grounded, Nylon, Black/White, Dimensions: 3-3/4 in L x 2-5/16 in W, NEMA L14-30
| Cable/Wire Size | 1/4 to 11/16in |
|---|---|
| Color | Black/White |
| Current Rating | 30A |
| Dimensions | 3-3/4 in L x 2-5/16 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Nylon |
| NEMA Configuration | NEMA L14-30 |
| Number of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Type | Locking Polarized Safety-Grip |
| Voltage Rating | 125/250V |
| UPC | 032664544835 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2200 |
| MPN | L1430C |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In