We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices L520C Electrical Connector, 2 -Pole, 20 A, 125 V, NEMA: NEMA L5-20, Black/White
SKU
ORG6088876
$26.07 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Abuse resistant thermoplastic construction
- Back wire dead-front design
- External cable clamp provides firm strain relief
- Back wire terminal clamps for easy secure wiring
- Individual wiring compartments with tapered channel for easy insertion of wires
- Clear cover over wiring compartments allow easy inspection of wiring terminations
- Clearly marked rating, NEMA configuration and standard compliances on face of plug or connector
Abuse-resistant thermoplastic construction. External cable clamp provides firm strain relief. Back wire terminal clamps for easy secure wiring. Triple combination head screws standard - Slot/Phillips/Robertson for use in the US and Canada. 1/4 to 11/16 in cord Dia.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 11/16 in |
|---|---|
| Color | Black/White |
| Current Rating | 20 A |
| Dimensions | 3.44 in L x 2.12 in W x 1.31 in D |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Nylon |
| NEMA Configuration | NEMA L5-20 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Type | Locking Polarized Safety-Grip |
| Voltage Rating | 125 V |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2900 |
| UPC | 032664391101 |
| MPN | L520C |

Log In