We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices L520R Single Receptacle, 2 -Pole, 125 V, 20 A, Back and Side Wiring, NEMA: NEMA L5-20, Black
SKU
ORG6088892
$27.35 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged glass filled nylon body
- Clearly marked rating, NEMA configuration and approval listings on receptacle face
- One-piece brass contacts offer excellent performance and minimal heat rise
- Back and side wire terminal clamps for easy secure wiring
- For industrial and commercial applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Single Receptacles
Rugged nylon face and body. Clearly marked rating, NEMA configuration and approval listings on receptacle face. One-piece brass contacts for performance and minimum heat rise. Back wire terminal clamps for secure wiring. Combination head screws standard slot/Phillips.
| Color | Black |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 3.64 in L x 1.63 in W x 1.06 in D |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | NEMA L5-20 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 8AWG |
| Wiring Type | Back and Side |
| UPC | 032664417603 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2100 |
| MPN | L520R |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In