We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices L530P Twistlock Electrical Plug, 125 V, 30 A, Thermoplastic
SKU
ORG6912182
$25.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Abuse resistant thermoplastic construction
- Back wire dead-front design
- External cable clamp provides firm strain relief
- Back wire terminal clamps for easy secure wiring
- Triple combination head screws standard - Slot/Phillips/Robertson for use in the USA and Canada
- Clear cover over wiring compartments allow easy inspection of wiring terminations
- Clearly marked rating, NEMA configuration and standard compliances on face of plug or connector
- Individual wiring compartments with tapered channel for easy insertion of wires
Abuse-resistant thermoplastic construction. External cable clamp provides firm strain relief. Back wire terminal clamps for easy secure wiring. Triple combination head screws standard - Slot/Phillips/Robertson for use in the US and Canada. 1/4 to 11/16 in cord Dia.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 11/16 in |
|---|---|
| Color | Black/White |
| Current Rating | 30 A |
| Dimensions | 2.23 in L x 1.82 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA L5-30 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Voltage Rating | 125 V |
| UPC | 032664393303 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| MPN | L530P |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In