We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices L620C Locking, Polarized, Safety Grip Electrical Connector, 250 V, 20 A, Nylon
SKU
ORG6730279
$26.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Abuse resistant thermoplastic construction
- Back wire dead-front design
- External cable clamp provides firm strain relief
- Back wire terminal clamps for easy secure wiring
- Individual wiring compartments with tapered channel for easy insertion of wires
- Clear cover over wiring compartments allow easy inspection of wiring terminations
- Clearly marked rating, NEMA configuration and standard compliances on face of plug or connector
- For commercial, industrial and institutional applications
Abuse-resistant thermoplastic construction. External cable clamp provides firm strain relief. Back wire terminal clamps for easy secure wiring. Triple combination head screws standard - Slot/Phillips/Robertson for use in the US and Canada. 1/4 to 11/16 in cord Dia.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 11/16 in |
|---|---|
| Color | Black/White |
| Current Rating | 20 A |
| Dimensions | 2.12 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Nylon |
| NEMA Configuration | NEMA L6-20 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Type | Locking Polarized Safety-Grip |
| Voltage Rating | 250 V |
| UPC | 032664391309 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3300 |
| MPN | L620C |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In